NUTRIČNÝ NEDOSTATOK A GAIA NATURAL®

Na tejto stránke nájdete informácie o význame nutričných doplnkov, ich pôsobení na ľudský organizmus, ako aj o nebezpečí nutričnej podvýživy.
Taktiež sa tu dozviete informácie o účinkoch jednotlivých vitamínov, minerálov, enzýmov a ďalších fytonutrientov obsiahnutých v Gaia natural® pre zdravie človeka.

NEDOSTATOK DÔLEŽITÝCH ŽIVÍN STOJÍ ZA MNOHÝMI ZDRAVOTNÝMI PROBLÉMAMI, CIVILIZAČNÝMI OCHORENIAMI AJ PORUCHAMI PLODNOSTI.
AKO JE MOŽNÉ, ŽE V DNEŠNEJ DOBE RELATÍVNEHO DOSTATKU POTRAVÍN TOĽKO ĽUDÍ TRPÍ NUTRIČNOU PODVÝŽIVOU?
 
PRÍČINY VZNIKU NUTRIČNEJ PODVÝŽIVY:
Za ideálnych okolností by mala k zabezpečeniu dostatočného prísunu živín stačiť konzumácia zdravej pestrej stravy, t.j. dostatok celozrnných obilnín, kvalitných bielkovín, rastlinných olejov s vysokým obsahom omega-3 nenasýtených mastných kyselín, ovocia a zeleniny.
Dnešný priemerný človek má k dispozícii podstatne pestrejšiu stravu ako generácia našich prarodičov, tieto možnosti však väčšina z nás využíva skôr na uspokojenie svojich chuťových preferencií ako na reálne skvalitnenie výživy. Bežné potraviny v dôsledku intenzívneho poľnohospodárstva, používania priemyselných hnojív, pesticídov, herbicídov a dlhého skladovania obsahujú podstatne menej živín a len malé percento populácie pravidelne konzumuje biopotraviny, ktoré pred storočím boli v podstate norma, nie nadštandard.
Aj zdanlivo dobre živený človek tak môže trpieť nutričnou podvýživou. Nutrične podvyživený človek nemusí trpieť podváhou, často je to skôr naopak.
Nutričnú podvýživu obvykle spôsobuje nadmerná konzumácia vysokokalorických ale nutrične bezcenných potravín ako biele pečivo, sladkosti, zmrzlina, hranolky a zemiakové lupienky, sladené nápoje. Tieto naplnia žlúdok a zaženú hlad, ale neprinesú potrebné živiny. Nízky obsah vlákniny, živín a vysoký glykemický index týchto potravín spôsobuje, že hlad sa ozýva častejšie, často dochádza k hypoglykémii a následnému "vlčiemu hladu", ktorý charakterizuje náhla silná chuť na sladké. Dôsledkom je nárast hmotnosti. Snaha o riešenie situácie obmedzením kalorického príjmu je neúčinná a krátkodobá. Výsledkom je navyše aj spomalenie metabolizmu a ďalšie priberanie (jojo efekt).
Tento začarovaný kruh je možné prelomiť len komplexnou zmenou zloženia stravy, doplnením živín vhodným doplnkom výživy a obmedzením nevhodných potravín.
 
Rizikové faktory pre vznik nutričného nedostatku:
• nevyvážené stravovanie - primárny nedostatok kľúčových živín v strave
• Zlá kombinácia a skladba stravy - napríklad železo sa vstrebáva lepšie, keď sa konzumuje s potravinami bohatými na vitamín C
• nadmerná konzumácia alkoholu a kávy - nadmerné odbúravanie niektorých živín (horčík)
• užívanie liekov, vrátane hormonálnej aktikoncepcie
• nadmerná fyzická alebo psychická záťaž organizmu - intenzívny šport, chronický stres, dlhodobé ochorenie a pod.
• špeciálne stravovanie - redukčné diéty, vitariánstvo, frutariánstvo, vegánstvo či vegetariánstvo pozn.1
• poruchy vstrebávania živín - celiakia, Crohnova choroba a i.
• dlhodobo narušená črevná mikroflóra - chronické hnačky, zápchy, plynatosť
• kvasinkové infekcie - kvasinky spotrebovávajú živiny
• poruchy funkcie pečene - pečeň má za úlohu skladovať zásoby niektorých živín (železo, vitamín D) - pri narušení jej funkcie napr. v dôsledku prekonaných infekcií sa môže narušiť aj zásobovacia funkcia
• silné menštruačné krvácanie
• krátko po sebe nasledujúce tehotenstvá
• silná nevoľnosť a časté zvracanie v tehotenstve

Pozn.1 Vegánske a vegetariánske stravovanie nesie so sebou riziko nedostatočného prísunu vitamínu B12 a taurínu. Pri dobre zostavenej vegánskej strave (dostatok strukovín, orechov, listovej zeleniny) nehrozí nedostatok železa ani vápnika.
 
Dôvody dnešnej nižšej nutričnej výživy potravín:
Pôda -
Pôda na zemi je svojím spôsob vyčerpaná, málo zásobená živinami. Ľudské nároky a potreby začali enormne prevyšovať možnosti pôdy - úroda z nich po minulé roky značne vyčerpala zásobu živín a to sa odráža aj v nutričnej kvalite potravín. To, že sme začali používať chemikálie, postreky, zničili sme vlastne mikroorganizmy, ktoré sú nevyhnutné na "život" v zemi ako takej.

Znečistené životné prostredie -
voda, vzduch, zemina - takmer nič neušlo ľudkému zaobchádzaniu - a nie moc lichotivému. Rádioaktívne žiarenie, katastrofy znečisťujúce životné prostredie, cielené kĺčovanie prírodných rezervácií. Ako v znečisťovanom prostredí môže narásť a prežiť niečo čisté a zdravé?

Predčasné zbery, preprava potravín -
To, že sa ovocie zbiera ešte nedozreté, zabalí do fólie a prepravuje z kontinentu na kontinent - to je tragické. Tešíme sa síce z nápojov, z výberu a sortimentu, z exotického ovocia. Je to však skutočne to, čo nám má prinavrátiť zdravie? Práve vo chvíli, keď ovocie dozrieva a potrebuje najviac slniečka - koľko slnečných lúčov prenikne do kontajnera s ovocím či zeleninou?

Ožarovanie potravín -
ani jeden ľudský organizmus sa necíti komfortne po ožarovaní. Tí, ktorí to skúsili, by vám o tom vedeli rozprávať. My ožarujeme potraviny v snahe predĺžiť ich trvanlivosť - keď v nich všetko zahubíme - prežijú dlhšie:-) Sú nám však potrebné? Čo nám vedia dať? Čo spôsobia v našom organizme?

Pridávanie aditív -
Chemické aditíva “tzv. Éčka” sú v tejto dobe už pomaly absolútne nevyhnutnou priemyselne spracovávaných potravín. Každé jedno aditívum je samozrejme schválené zodpovednou autoritou a sú definované jeho maximálne hodnoty, aby sa predišlo poškodeniu ľudského organizmu.
Dve veci sú ale v téme chemických aditív tabu:
Po prvé, kombinácia!
Predstavte si situáciu, kde idete pripraviť nedeľný obed. Nakúpite dajme tomu 10 polotovarov, ktoré budú obsahovať (budeme veľkorysý) len po 3 chemické aditíva ako konzervanty, dochucovadlá, farbivá alebo arómy. Začnete pripravovať obed, a tu sa z Vás stáva doslova alchymista! Skúsme si spomenúť na hodiny chémie, kde nás učili, že zmiešaním dvoch chemikálií prebehne chemická reakcia a vzniká chemická látka úplne iná. A čo potom keď zmiešame tých látok 30! V pomeroch ktoré sme si sami vymysleli!
Po druhé, tepelná úprava!
Na tých istých hodinách chémie nás učili, že tepelným pôsobením tiež meníme priebeh chemických reakcií už spomenutých chemických aditív!
Takže nikto nikdy nedokáže predpovedať čo doma skombinujete a čo v dôsledku vytvoríte a skonzumujete!!! A obávame sa, že to nikto ani nechce riešiť.

Ohrev potravín -
Pri zohriatí potraviny na viac ako 42 C v nej likvidujeme “všetko živé”. Enzýmy a drvivú väčšinu vitamínov.

Prečo riešiť nutričný nedostatok doplnkami výživy?
Naši predkovia predsa nič neužívali a nemali taký výskyt civilizačných ochorení spôsobených nedostatkom vitamínov, enzýmov, minerálov a fytonutrientov! Všetky potrebné živiny dostali predsa v strave. Dnes je to prakticky nemožné.
 
Ako sme si písali v kapitole “Nutričná podvýživa”, sú na to viaceré dôvody:
1. Priemyselné pestovanie plodiny na vyčerpaných, kontaminovaných a zničených pôdach, kde nie je žiaden život. (Skúste si porovnať pôdu ktorú si zoberiete do dlane v lese a pôdu na obrobenom poli. Tá z lesa bude voňať a obsahovať rozmanitý život, od baktérií až po dážďovky, zatiaľ čo tá z pola, nebude obsahovať nič. Pôda z poľa je vyprahnutá, vyčerpaná a bez života, ktorý v nej zničili pesticídy a herbicídy!) Na takejto pôde nevypestujete nič, čo by niečo dobré obsahovalo okrem vlákniny. tá rastlinka to nemá odkiaľ vziať! O hydroponicky pestovaných rastlinách nehovoriac. Sleduje sa výnos a vzhľad, nie nutričný obsah!
2. Priemyselné spracovanie a skladovanie potravín je ďalším faktorom, ktorý znížil obsah živín na minimum. Už len to slovné spojenie - Potravinový priemysel! V záujme dosahovať čo najvyšší profit sa potravinové spoločnosti začali zaoberať metódami a postupmi ktoré síce zabezpečia vysoké príjmy pre spracovateľa, prípadne obchodníka, ale kvalita produkcie ide smerom dole. Celý reťazec od zberu plodín, transportu (veľakrát cez celú planétu), spracovania, balenia a nakoniec skladovania. Ovocie sa zbiera ešte nedozreté, zabalí do fólie, (kontajnera s plynom) a prepravuje z kontinentu na kontinent - to je tragické. Tešíme sa síce z nápojov, z výberu a sortimentu, z exotického ovocia ..... je to však skutočne to, čo nám má prinavrátiť zdravie? Práve vo chvíli, keď ovocie dozrieva - potrebuje najviac slnka - koľko slnečných lúčov prenikne do kontajnera s ovocím či zeleninou?
Ožarovanie potravín sa stalo štandardom. Výrobcovia a obchodníci ožarujú potraviny z dôvodu aby sa im nekazily vplyvom rôznych prirodzených patogénov, hmyzu a iných živočíchov. Aj keď ukladá zákon uviesť pri ožiarenej potravine túto skutočnosť, málokedy sa to dodržiava. Ožarovanie pochopiteľne mení a likviduje štruktúru a nutričný obsah danej potraviny.
Chemické aditíva sú ďalším aspektom, ktorý je priamo zodpovedný za likvidáciu nutričného obsahu a celkovej kvality potravín. Navyše sa nám dostávajú do potravín látky ktoré nám neprospievajú.
Tepelné spracovanie potravín, pri ktorom sa likvidujú enzýmy a väčšina vitamínov kvalite tiež moc nepridá. “Šetrná pasterizácia”, ako niektoré spoločnosti uvádzajú je len marketingová formulácia, enzýmy su zničené aj tam.
3. Nutričný obsah a objemy. Ak zvážime, koľko “zdravých” potravín ako zelenina a ovocie reálne skonzumujeme a koľko nutričných látok v dnešnej dobe obsahujú, prídeme na to, že ich dostávame veľmi, ale veľmi málo. Nedosahujeme v priemere ani stopové množstvá toho, čo by náš organizmus pre správne a bezchybné fungovanie potreboval. Aj keby sme konzumovali len ovocie a zeleninu, z dôvodov ktoré sú popísané vyššie nedostaneme všetko čo potrebujeme. Nie sme schopný každodenne zjesť tak obrovské množstvo zeleniny a ovocia, aby sme nutričný deficit vyrovnali.
Ako to vieme riešiť? Našťastie ešte existujú na planéte miesta, kde sa plodinám darí, rastú na výživných podložiach, majú veľa slnka, optimálne podnebie a pestujú ich ľudia ktorí to robia s láskou a rozumom. Výhodou dnešnej doby je aspoň to, že sa prišlo na spôsoby šetrného spracovania týchto vzácnych potravín a bylín.
Gaia natural® je takýto produkt.
Gaia natural® je nutričným doplnkom stravy v tekutej forme a obsahuje viac ako 211 vitamínov, minerálov, antioxidantov, enzýmov, ovocia a zeleniny, amino kyselín, bylín a a iných vzácnych látok potrebných pre zdravé fungovanie vášho organizmu, vo vyváženom, vzájomne sa podporujúcom pomere.
Vlastne Gaia natural® s 211 "total nutrients" - je podľa dostupných informácií najkomplexnejší výživový doplnok na svetovom trhu!
Pokrýva všetky základné nutričné požiadavky a poskytuje tak komfort optimálneho zdravia a pohody.

Na trhu sa vedie neustály boj o zákazníka a jeho peňaženku.
Aj preto je na spotrebiteľovi aby si vybral čo si kúpi a čo bude konzumovať. A či vôbec.
Veľa spoločností ktoré pôsobia na trhu potravinových doplnkov sa v záujme vytvárania ziskov zníži k tomu aby svojich zákazníkov zavádzala chybnými informáciami, alebo im naopak informácie zatajuje. Spotrebiteľ sa tak dostáva do spleti protichodných informácií a veľakrát sa v dôsledku rozhodne nesprávne. Investuje svoje prostriedky do výrobkov, ktoré mu neprinášajú to čo by mali, v horšom prípade mu dokonca škodia! Treba si uvedomiť, že každá bunka nášho tela je vytvorená z toho, čo skonzumujeme, je preto veľmi dôležité, aký doplnok výživy budeme brať. Nutričný doplnok výživy by sa mal brať počas celého života, pokiaľ chceme aby organizmus fungoval ako má, a aby nevznikla nutričná podvýživa.

Prinášame Vám pár bodov, na ktoré by ste mali myslieť pri výbere nutričného doplnku výživy:
- Pôvod - 100% rastlinný
- Komplexnosť, prípadne vhodná kombinácia viacerých doplnkov (Gaia natural® je komplexnou a vyváženou zmesou potrebných látok)
- Vyváženosť (synergia) - vzájomné dopĺňanie jednotlivých látok a účinkov (napr. niektoré látky sa bez súčinnosti iných nedokážu vstrebať)
- Spôsob spracovania
- Absorpcia (Vstrebateľnosť)
- Registrácia a laboratórne testy (Schvalovací proces príslušnými autoritami)
- Cena

Slovo “vitamín” doslova znamená “pre život dôležitý amín”, podľa prvého izolovaného vitamínu – tiamín B1, ktorý je z chemického hľadiska amínom, molekulou obsahujúcou viazaný dusík. Názov vitamín zostal zachovaný aj po tom, čo sa okamžite zistilo, že väčšina ostatných látok zaradených medzi vitamíny nie sú z chemického hľadiska amínmi. Ide o látky chemicky veľmi rozmanité, typické malou veľkosťou molekuly, nevyhnutné na bezproblémové fungovanie organizmu. Vitamíny patria k základným zložkám ľudskej stravy. Väčšina z nich patrí medzi tzv. esenciálne látky, ktoré si telo nevie samo vyrobiť, a preto je nevyhnutné prijímať ich už vytvorené v potrave alebo vo forme provitamínov (betakarotén je provitamínom vitamínu A). Výnimkou sú vitamíny K a H, ktoré sa tvoria v hrubom čreve vďaka činnosti črevných mikroorganizmov, a vitamín D, ktorý je sčasti syntetizovaný v koži účinkom UV žiarenia. Biokatalyzátory, koenzýmy V ľudskom organizme majú vitamíny úlohu katalyzátorov biochemických reakcií, čím sa zásadne podieľajú na bezproblémovom fungovaní metabolizmu tela. Z biochemického hľadiska sú niektoré vitamíny (najmä vitamín C a vitamíny radu B) neoddeliteľnou súčasťou enzýmov a bez ich prísunu nie je dokonca vôbec možná syntéza enzýmov. Pri dlhodobom nedostatku vitamínov sa teda zákonite rozkolíše krehká enzymatická rovnováha (enzýmy väčšinou pracujú v reťazci a svojou činnosťou nadväzujú jeden na druhý), potom sa objaví choroba a v extrémnych prípadoch aj smrť. V ľudskom tele je obrovské množstvo enzýmov (rádovo tisíce) a ich číslo neustále rastie objavovaním nových molekúl. V tele zaisťujú obrovské spektrum biochemických aktivít – podieľajú sa na metabolizme bielkovín, tukov a cukrov, bunkovom dýchaní, zrážaní krvi a rozpúšťaní krvných zrazenín. Zaisťujú trávenie, uvoľňujú energiu z energeticky bohatých väzieb, zúčastňujú sa na odbúravaní, syntéze a premene látok, obnovujú a chránia zdravie a v podstate udržiavajú život. Súčasťou každej bielkovinovej molekuly enzýmu musí vždy byť nebielkovinová súčasť nazývaná koenzým, prípadne kofaktor. Ako koenzým sa väčšinou označuje molekula vitamínu, ako kofaktor iont stopového prvku (minerálu). Práve koenzýmy si telo nedokáže vyrobiť samo a vzhľadom k tomu, že sa spotrebovávajú pri činnosti enzýmov, je nevyhnutné stále ich dopĺňať v potrave. Koenzýmy navyše chránia bielkovinovú molekulu enzýmu pred tepelnou degradáciou a pomáhajú presnejšie rozoznať a nadviazať špecifický substrát. Bez koenzýmov – vitamínov by v tele nastal chaos. Vitamíny prospievajú zdraviu, chránia telo pred chorobou a spomaľujú proces starnutia. Ideálny zdroj vitamínov Vitamíny v prírode vznikajú pri látkovej premene v rastlinách. Samozrejme sa vyskytujú aj v živočíšnych telách, najmä v pečeni, kde sa niektoré vitamíny uchovávajú. V potravinách živočíšneho pôvodu však obsah vitamínov veľmi kolísa v závislosti na kondícii a kŕmení zvierat a následnom spracovaní živočíšnych produktov. Vďaka tepelným a chemickým úpravám sa drvivá väčšina vitamínov stráca. Obsah vitamínov však kolíše aj v potravinách rastlinného pôvodu. Na znižovanie množstva vitamínov v pestovaných plodinách má vplyv prešľachtenie rastlín (napr. GMO), hnojenie, znečistenie pôdy a vody, a nevhodné klimatické podmienky. Pri nešetrnom spracovaní a skladovaní sa obsah vitamínov ďalej znižuje. Dramatický vplyv na pokles množstva vitamínov v strave a ich využiteľnosť v tele má používanie mikrovlnej rúry! Nedostatok vitamínov v tele môže paradoxne nastať aj pri konzumovaní výlučne surovej zeleniny a ovocia (napr. pri nerozumnej diéte), ktoré telo nie je schopné v plnom rozsahu stráviť a zužitkovať, a väčšina prítomných vitamínov sa vylúči spolu s nestráviteľnou vlákninou. Ideálne je prijímať vitamíny v potravinách rastlinného pôvodu pestovaných podľa zásad ekologického poľnohospodárstva, u ktorých sa garantuje, že neprichádzali do kontaktu s chemickými látkami (hnojivá, postreky, …).
Avitaminóza – absolútny nedostatok vitamínov v tele Nedostatok vitamínov môže nastať buď v dôsledku ich nedostatočného príjmu (jednostranná, biologicky chudobná, chemicky upravovaná strava) alebo ich nadmernej spotreby. Nadmerná spotreba vitamínov sa deje buď vplyvom životného štýlu (fajčenie, alkoholizmus, stres, …) alebo vplyvom choroby, pretože pri akomkoľvek ochorení stúpa enzymatická aktivita, pre ktorú sú vitamíny životne dôležité. Ďalším dôvodom avitaminózy môže byť nedostatočné vstrebávanie vitamínu v čreve kvôli zlej kvalite črevnej mikroflóry (nevhodné monotematické stravovanie, podávanie antibiotík alebo hormonálnej antikoncepcie), vplyvom ochorenia čriev alebo podávaním niektorých liekov.
Hypovitaminóza – čiastočný nedostatok vitamínov v tele Nedostatok vitamínu v tele, ktorý sa už prejavuje poruchami v činnosti organizmu. Príčiny sú tu rovnaké ako u avitaminózy. Hypovitaminóza môže nastať pomerne ľahko vďaka zlému stravovaniu. Ohrození sú predovšetkým tí, ktorí sa stravujú formou fast-foodov a výlučne chemicky, tepelne upravovanou stravou.
Hypervitaminóza – nadbytok vitamínov v tele Ak vitamíny prijímame vo veľmi nadbytočnom množstve, môžu naopak spôsobiť aj zdravotný problém. Výrazne väčšie riziko hrozí u vitamínov rozpustných v tukoch, ktoré sa v organizme kumulujú. Hypervitaminóza nastupuje veľmi výnimočne pri jednostrannej strave alebo nadmernom užívaní nevhodných multivitamínových prípravkov. Hypervitaminóza je väčšinou reverzibilný stav, ktorý po odstránení príčiny rýchlo odznie.

Vitamín A − zrak
Je dôležitý pre dobrý zrak. Nedostatok spôsobuje šerosleposť, lámavosť nechtov a padanie vlasov. Nájdete ho v mrkve, tekvici, vaječnom žĺtku, rybom tuku, špenáte a v pečeni.

Vitamín B1, Thiamín – srdce, svaly
Je nevyhnutný pre správnu funkciu srdca, svalov a nervového systému, používa sa ako prevencia proti oparom. Jeho najväčším zdrojom sú strukoviny, orechy, kvasnice, celozrnné výrobky, cestoviny. Nedostatok sa prejaví pálením končatín, zníženým vnímaním, slabosťou, únavou, zväčšením srdca.

Vitamín B2, Riboflavín – štítna žľaza
Je dôležitý pri telesnom raste, pomáha uvoľňovať energiu z potravy, pomáha aj pri udržiavaní dobrého stavu pokožky. K príznakom nedostatku patrí suchá, popraskaná koža a precitlivenosť očí na prudké svetlo.

Vitamín B3, Niacín - srdce, nervy
Vitamín B3 je nevyhnutne potrebný pri tvorbe energie v bunkách a je dôležitý pri srdcovej, nervovej a svalovej činnosti a pri udržiavaní zdravej kože a dobrého fungovania tráviaceho traktu. Nedostatok sa prejaví únavou, depresiou, pigmentovou kožnou vyrážkou, dermatitídou, anémiou, hnačkou a v horších prípadoch demenciou.

Vitamín B5, Kyselina pantotenová - metabolizmus
Je dôležitou zložkou metabolizmu. Je súčasťou koenzýmu A, medziproduktu metabolizmu cukrov, tukov a bielkovín a vstupuje do Krebsovho cyklu, taktiež sa podieľa na tvorbe hemoglobínu.

Vitamín B6 – krvinky - kostra
Hrá dôležitú úlohu v metabolizme červených krviniek, pri raste a vývoji kostry. Nedostatok sa prejaví poruchami imunitného systému, problémami s rastom a postihnutím svalov.

Vitamín B6, Biotín - cievny systém, koža
Je nenahraditeľný pre cievny systém a kožu.Zúčastňuje sa karboxylačných reakcii ako donor CO2. Reakcie ktorých je kofaktorom: vznik malonylCoA z acetylCoA, vznik oxalacetátu z pyruvátu a iné.

Vitamín B9, Kyselina listová - biele krvinky
Je nevyhnutná pre všetky procesy bunkového delenia a rastu, syntéze nukleových kyselín, správny vývoj a rast bielych krviniek a je súčasťou génov a chromozómov. Nedostatok sa prejaví anémiou a narušením vstrebávania živín cez stenu čreva.

Vitamín B12 – krvinky
Je nevyhnutný pre tvorbu červených krviniek aj bunkové delenie. Nedostatok môže viesť k anémii (málokrvnosť).

Vitamín C – imunita
Zvyšuje obranyschopnosť organizmu, skracuje priebeh nachladnutia, pôsobí preventívne proti sivému zákalu a srdcovým ochoreniam, podporuje vstrebávanie železa a odbúravanie cholesterolu v cievach. Prvým príznakom jeho nedostatku sú malátnosť, únava, strata chuti do jedla, nízka odolnosť proti infekciám.

Vitamín D – kosti a zuby
Udržuje silné kosti a zdravé zuby. Preventívne pôsobí proti rakovine prostaty a prsníkov. V lete sa vďaka pôsobeniu slnka tvorí sám. Nedostatok spôsobuje osteoporózu, v detstve skoliózu aj poruchy trávenia.

Vitamín E – starnutie, koža
Spomaľuje proces starnutia, pôsobí proti rakovinotvornému bujneniu. Má močopudné účinky, čím znižuje krvný tlak. Pri jeho nedostatku sa objavuje svalová slabosť, neplodnosť, zápaly obličiek, spomalené hojenie rán.

Vitamín K – zrážanlivosť krvi
Upravuje zrážanlivosť krvi, chráni proti nadmernému krvácaniu, napríklad pri operáciách. Jeho nedostatok sa prejavuje zvýšeným krvácaním z nosa a ďasien, krvou v moči, silným menštruačným krvácaním.

Základné delenie pôvodu minerálov:
Anorganické minerály nie sú v podstate nič iné ako rozdrtená skala. Absorpcia (vstrebateľnosť) pre ľudské telo je 5-10% a po 25 roku života klesá na 3-5%! Keď vezmeme napríklad zlúčeninu vápniku a laktózy, potom v 1000mg tejto látky je 250mg vápniku a 7560mg laktózy. To znamená, že z jednej takejto tablety dostaneme do organizmu pri 5% absorpcii 12,5mg vápniku. Takže keby sme chceli absorbovať dennú dávku vápnika, museli by sme skonzumovať približne 80 tabliet!

Chelatované minerály boli vyvinuté v šesťdesiatych rokoch v konkurencii pri zásobovaní farmárov minerálmi pre dobytok. Tieto minerály zaznamenali významné zlepšenie absorpcie a tým zlepšenie zdravotného stavu dobytka. Chelatovaný minerál je prvok na ktorý je naviazaná aminokyselina, enzým, alebo proteín. Tým, že je minerál naviazaný na látku ktorá je pre telo vlastná, sa zvýšila absorpcia až na 40%!

Koloidné minerály sú jednotlivými molekulami určitej látky rozptýlené vo vode. Vždy sa jedná o tekutinu! Rozptýlené častice majú záporný elektrický náboj, zatiľ čo črevná stena má náboj kladný. To má za následok, že tieto minerály majú absorpciu až 98%!

Ďalším veľmi dôležitým faktorom keď prihliadame na zdroj minerálov je pôvod. Ľudský organizmus nie je prispôsobený spracovávať anorganické minerály. Nedokážeme ich využiť, naopak zanášajú nám organizmus. Anorganické minerály sú zdrojom zanesených ciev, kalcifikátov v kĺboch alebo kameňov v urogenitálnom trakte, ľadvinách a pod. Ľudský organizmus potrebuje minerály spracované rastlinami a by mu neškodili a vedel ich využiť! Tieto minerály sú pre zdravý ľudský život nevyhnutné! V opačnom prípade by sme si mohli nedostatok vápnika napríklad vyriešiť olizovaním vápencových skál kdesi v horách.

Americký lekár Dr. Henry Bieler vznik "organických" minerálov vysvetľuje nasledovne:
„V humusovitej pôde našej záhradky je mnoho anorganických minerálov. Dažďom a vlhkom sú rozpúšťané. Korene rastlín ich pohlcujú a stopkou alebo kmeňom a vetvami vedú k zeleným listom, aby tieto stále ešte mŕtve minerálne látky boli vystavené slnečnému svetlu. A práve teraz sa odohráva to pozoruhodné! Slnečný lúč a svetlo tieto anorganické minerálne látky oživujú a prostredníctvom fotosyntézy menia na minerálie živé – organické, ktoré sa vďaka tomuto oživujúcemu procesu stávajú prijateľné a vlastné človeku i zvieratám. Predstavujú esenciu života a sú jeho nositeľmi. Sú to takzvané elektrolyty alebo ionty. V spojení s enzýmami plnia životne dôležité riadiace funkcie. Je zrejmé, že tieto organické – ústrojné minerálne látky môžeme získať len a len z rastlinnej surovej prirodzenej potravy, nezasiahnutej vysokou teplotou. Všetko ostatné je anorganické a telu neslúži. A čo mu neslúži, to ho zaťažuje.“

Gaia natural® obsahuje 73 makro a mikrominerálov v koloidnej forme, získaných výlučne z rastlinných zdrojov za studena!
Mnohé minerálne látky sú pre organizmus esenciálne, teda nevyhnutné pre život. Majú významnú stavebnú úlohu, pretože sa podieľajú na tvorbe tkanív, na raste orgánov a ich funkcii, sú súčasťou mnohých biochemických procesov v metabolizme živín, podieľajú sa na vedení nervových vzruchov a iných fyziologických činností.

Minerálne látky rozdeľujeme na:
Makroelementy resp. elektrolyty (potreba je vyššia ako 100 mg / deň): vápnik (Ca), fosfor (P), horčík (Mg), síra (S), sodík (Na), draslík (K), chlór (Cl),

Mikroelementy (potreba je menšia ako 100 mg / deň): železo (Fe), zinok (Zn), meď (Cu), selén (Se), jód (I), chróm (Cr) a na stopové prvky (potreba je v mikrogramoch/deň, ktoré nie sú považované za esenciálne): arzén (As), bór (B), mangán (Mn), molybdén (Mo), nikel (Ni), kremík (Si), vanád (V), bróm (Br), fluór (F), olovo (Pb), cín (Sn) a iné.
 
Makroelementy:
Vápnik je minerál, zastúpený v organizme v najväčšom množstve (cca 1500 g), z toho je cca 99 percent v kostre a zuboch predovšetkým vo forme fosforečnanu vápenatého. Jeho vstrebávanie podporuje vitamín D, kyslé prostredie a príjem proteínov bielkoviny. Vylučuje sa obličkami, pričom množstvo vylúčeného vápnika sa obvykle rovná množstvu prijatého vápnika.
Vápnik, ako esenciálny minerál, má rozhodujúcu účasť pri tvorbe kostí a zubov, jeho prítomnosť je potrebná pri normálnej hemokoagulácii (zrážanie krvi), ovplyvňuje neuromuskulárnu (nervosvalovú) dráždivosť, významne sa podieľa na riadení permeability (priestupnosti) bunečných membrán a zúčastňuje sa ako spoluúčinkujúci faktor mnohých enzymatických reakcií v látkovej premene. Jeho príjem musí byť optimálny hlavne u detí a dospievajúcich, v gravidite a laktácii a po 40. roku života, predovšetkým pre riziko kostných metabolických porúch. Nedostatok vápnika je spôsobený jeho nízkym príjmom v potrave, zníženou resorpciou po naviazaní vápnika na kyselinu fytovú (obilie, vláknina), na kyselinu oxalovú (špenát) a na tuk v stolici pri malabsorpcii (patologické vstrebávanie) v tenkom čreve a inými poruchami.

Fosfor je prvok dôležitý pri stavbe kosti a pri mnohých biologických procesoch. Množstvo fosforu v tele je na druhom mieste za vápnikom (800 g), hlavne v zlúčenine už spomenutého fosforečnanu vápenatého. Fosfor je prítomný vo všetkých potravinách, obvykle spolu s vápnikom a ich ideálny vzájomný pomer v potrave je 1:1. Fosfor z potravy sa resorbuje v tenkom čreve do krvného obehu, kde je k dispozícii pre bunky tela. Vylučovanie fosforu sa deje obličkami. Fosfor je základnou zložkou pri stavbe kostí (fosforečnan vápenatý), pri syntéze nukleových kyselín, je nezastupiteľný v energetickom metabolizme človeka (adenozíntrifosfát a i.), v štruktúre a funkcii bunkových membrán, je spoluúčinkujúci faktor mnohých enzýmov v látkovej premene živín a má celý rad ďalších úloh. Zásoby fosforu v tele sú predovšetkým v kostiach, menej v svalstve. Nedostatok fosforu je vyvolaný zhoršenou resorpciou v čreve pri malabsorpcii, viazaním fosforu na kyselinu fytovú pri konzumácii rastlinnej potravy, pri poruchách funkcie obličiek a inými chorobami.

Draslík je na rozdiel od sodíka v tele uložený prevažne vnútri buniek a je potrebný pre mnohé biochemické procesy. Nedostatok draslíka poškodzuje nervovú činnosť a srdce. Draslík je tretím najčastejším minerálom v ľudskom tele – po vápniku a fosfore. Takmer všetok draslík je obsiahnutý vo vnútri buniek. Naše telo potrebuje pomerne veľké množstvo draslíka, ale v dôsledku konzumácie 3 až 5-násobne väčšieho množstva sodíka ho máme menej, ako potrebujeme. Zvýšená potreba je pri väčšej strate tekutín akéhokoľvek druhu z organizmu. Nedostatok spôsobuje hyperfunkciu štítnej žľazy, poruchy činnosti svalov – svalová slabosť, tráviace ťažkosti, nauzea (nevoľnosť až zvracanie), poruchy krvného obehu, srdcová arytmia, zvýšená dráždivosť

Horčík je mimoriadne dôležitý v metabolizme buniek a je prítomný u živočíchov aj v rastlinách. Horčík prítomný v potrave sa pri digescii uvoľňuje do lúmenu čreva, následne sa vstrebáva pasívnou difúziou alebo aktívnym transportom cez enterocyty (črevné bunky) sliznice ilea,(tenké črevo) kde prechádza do krvi. Vylučuje sa obličkami. Približne 70 percent horčíka sa nachádza v kostiach, avšak pre potreby látkovej premeny sa z kostí neuvoľňuje. Je dôležitým intracelulárnym iónom, pôsobí ako koenzým v mnohých enzymatických reakciách pri látkovej premene živín, ako je syntéza mastných kyselín, proteínov, fosforylácia (metabolický pochod s účasťou fosforu) glukózy a aktivácia glykolýzy a i. Horčík je potrebný pri tvorbe cyklického adenozínmonofosátu, ovplyvňuje priestupnosť buniek, hladké svalstvo a myokard, nervo-svalovú dráždivosť. Nedostatok horčíka býva pri nesprávnej výžive, pri nízkobielkovinovej strave, u alkoholikov, pri malabsorpcii, chorobách obličiek, ischemickej chorobe srdca etc.

Síra sa nachádza v tele človeka v organických zlúčeninách, ako sú niektoré významné aminokyseliny, mukopolysacharidy, je viazaná na acetyl-CoA, je prítomná v niektorých hormónoch, lipidoch (tuky) mozgu a v iných zlúčeninách ľudského organizmu. Dostupnosť síry z potravy je dostačujúca. Vylučovanie síry sa deje obličkami. Vzhľadom na to, že jej prítomnosť je potrebná pri syntéze mnohých dôležitých organických zlúčenín a v enzýmových reakciách, je to prvok pre človeka esenciálny (primárny, potrebný). Nedostatok síry sa v látkovej premene človeka zatiaľ nepozoroval, napriek tomu sa ukazuje jej potreba na úrovni niekoľko stoviek miligramov denne. Najdôležitejším zdrojom síry sú živočíšne a rastlinné bielkoviny a to v mäse, mliečnych výrobkoch, vajciach, strukovinách a orechoch.
 
Mikroelementy a stopové prvky:
Železo je esenciálny biologicky aktívny kov pre človeka. Asi 60 percent z celkového množstva železa v tele je v hemoglobíne (krvné farbivo). Potrava, ktorá neobsahuje hemoglobín má obvykle železo trojmocné (Fe3+), ktoré sa uvoľňuje už pri digescii v žalúdku, kde sa za prítomnosti žalúdočnej šťavy (HCl resp. chelátora) mení na železo dvojmocné (Fe2+). Zásoby železa sa vytvárajú v bunkách sliznice čreva, v slezine, kostnej dreni, pečeni, vo svaloch vo forme ferritínu, z ktorého sa ľahko mobilizuje, alebo hemosiderínu, v ktorom je viazané pevnejšie. Straty železa sú len minimálne a to močom, črevom, kožou a u žien hlavne menštruáciou, v gravidite a pri laktácii. Železo vo forme hemu má nezastupiteľnú úlohu v oxidačnom metabolizme viazané v hemoglobíne, myoglobíne, je súčasťou oxido–redukčných systémov resp. enzýmov pôsobiacich v bunkách. Nedostatok železa v organizme je častý predovšetkým u žien, keď fyziologické straty sú vyššie, ako je jeho príjem potravou, ďalej pri nesprávnej výžive, pri malnutrícii (patologické vstrebávanie) na podklade maldigescie (patologické zažívanie) a malabsorpcie, (patologická absorbcia, vstrebanie) u chronických ochorení žalúdka, pečene, obličiek, pľúc, systémových ochorení a iných. Nezriedka sideropenické anémie (chudokrvnosť z nedostatku železa) sú vyvolané iatrogénne (poškodenie z liekov) medikamentmi (kyselina acetylsalycilová, steroidy, imunosupresíva a iné).

Zinok je prítomný vo všetkých tkanivách. Nachádza sa v živočíšnych a rastlinných potravinách, kde je viazaný obvykle na proteíny. Zinok je pre organizmus esenciálny, keďže je súčasťou metaloenzýmov a má úlohu v ich štruktúre, v katalytickej a regulačnej aktivite. Má významnú úlohu v štruktúre a funkcii biomembrán. Stabilizuje štruktúry DNK, RNK a ribozómov (súčasť bunky). Z fyziologického hľadiska je dôležitý pre funkciu pankreasu, má vplyv na rast, sexuálny vývoj, hojenie rán a na imunitu. Nedostatok zinku môže byť vyvolaný jeho nedostatočným príjmom v potrave, alebo u chorých s poruchami digescie a resorpcie v tenkom čreve, u osôb starých alebo dlhodobo chorých. Nadmerný príjem zinku môže vyvolať toxické prejavy predovšetkým v tráviacom trakte.

Meď je dôležitým prvkom v látkovej premene ako súčasť viacerých enzýmov. Nachádza sa v širokom sortimente potravín. Exkrécia medi je zabezpečená najmä žlčou do čreva. Zásoby medi sú predovšetkým v pečeni a v ceruloplazmíne (bielkovina s meďou) v cirkulácii. V metabolizme má meď významnú úlohu jednak ako súčasť niektorých proteínov a mnohých enzýmov. Spolu so železom je potrebná pri tvorbe červených krviniek, syntéze hemoglobínu, tvorbe myelínu (bielkovina svalov), na tvorbu spojivového tkaniva a má aj iné fyziologické účinky. Nedostatok medi sa u osôb s nesprávnou výživou, alebo pri malabsorbčných stavoch.

Selén je z hľadiska antioxidačnej aktivity v organizme nepostrádateľný. Z biologických efektov sa ukazuje, že selén je potrebný pre činnosť svalstva a myokardu, priaznivo ovplyvňuje funkciu štítnej žľazy. Spolu s vitamínom E má priaznivý efekt na poškodenú pečeň, toxické chemické poškodenie tkanív, zápal, imunitu a vznik rakoviny. Nedostatok selénu sa pozoruje vo viacerých krajinách (aj v CZ a SR) v závislosti na prítomnosti selénu v pôde a následne jeho obsahu v potravinovom reťazci. Len vysoké dávky selénu sú toxické. Množstvo selénu v potravinách je závislé od jeho množstva v pôde.

Jód je esenciálny prvok, bezpodmienečne potrebný pre tvorbu hormónov štítnej žľazy. Nachádza sa v pôde a v morskej vode, odkiaľ sa vyparuje do ovzdušia a následne sa vodnými zrážkami vracia do pôdy. Asi 80 percent celotelového jódu je v štítnej žľaze. Jód je základnou stavebnou látkou pri syntéze prohormónu tyroxínu (T4) a vlastného hormónu trijódtyronínu (T3). Tento hormón má rozhodujúci vplyv na rast a vývoj organizmu, vývoj centrálnej nervovej sústavy, reguluje energetický metabolizmus v tele. Nedostatok jódu, ktorý spôsobí nedostatočnú tvorbu hormónu štítnej žľazy (struma), je spojený s vážnym narušením metabolizmu v tele. Nízke množstvo jódu v pôde je aj v mnohých oblastiach Slovenska. Obsah jódu v potravinách je závislý od jeho obsahu v pôde.

Chróm potenciuje účinnosť inzulínu, zlepšuje toleranciu glukózy, ale zasahuje aj do metabolizmu tukov, proteínov a nukleových kyselín. Nedostatok chrómu je možný pri nesprávnej výžive, pri poruchách metabolizmu sacharidov eventuálne lipidov. Toxický efekt zvýšeného príjmu chrómu Cr3+ nie je známy.

Kobalt je potrebný pre rast a vývoj človeka a živočíchov. Látková premena kobaltu u ľudí nie je dostatočne známa. Jeho dôležitosť sa zakladá predovšetkým na bezpodmienečnej prítomnosti kobaltu v štruktúre vitamínu B12, i keď si človek tento vitamín nevie syntetizovať („vyrobiť“). Nedostatok kobaltu sa dosiaľ nepotvrdil.

Mangán je nevyhnutný pre rast, reprodukciu, hmotnosť tela, činnosť centrálneho nervového systému a v prípade jeho nedostatku sa objavia poruchy metabolizmu lipidov a sacharidov. Pri vysokých dávkach sa môžu objaviť toxické príznaky.

Fluór sa považuje za dôležitý prvok pri vytváraní štruktúry zubnej skloviny a kostí. Vylučuje sa obličkami. Jeho nedostatok sa zatiaľ zistil podľa zvýšenej kazivosti chrupu v regióne, kde vo vode bola nízka koncentrácia fluóru. Jeho nadmerný príjem pôsobí nepriaznivo na metabolizmus kostí a zubov, vyvoláva fluorózu event. až toxické príznaky.

Molybdén je prchavý element v prírode. Vylučovanie molybdénu sa deje obličkami. Nedostatok molybdénu je spojený s poruchou rastu, plodnosti, zmien metabolizmu kostí, neurologickými a očnými poruchami.

Bór zasahuje do metabolizmu makroelementov. Nedostatok bóru vyvolal poruchy metabolizmu vápnika, medi a horčíka. Bór ovplyvňuje aktivitu niektorých enzýmov.

Nikel. Deficit tohto minerálu vyvoláva poruchy rastu, fertility, (plodnosť) zmien v metabolizme makrominerálov.

Kremík je dôležitý pre spojivové tkanivo a je významný pre tvorbu chrupavky a kosti, avšak mechanizmus je neznámy. Nedostatok kremíka je spojený s poruchou rastu kostí, tvorby kolagénu, matrix (matica) a chrupavky.

Čo vlastne enzýmy sú a akú majú funkciu?
Enzýmy sú látky bielkovinovej povahy, ktoré sa nachádzajú v každom živom organizme. Umožňujú, zrýchľujú a riadia biochemické reakcie, ktoré v našom tele prebiehajú, preto sa tiež nazývajú biokatalyzátory. Súhra jednotlivých reakcií zabezpečuje nepredstaviteľne zložité životné pochody. Vďaka enzýmom sa môže v organizme uskutočniť za jednu sekundu tisíce chemických reakcií. Bez nich by sa zastavil život. Naša imunitná sústava by bola bez enzýmov neúčinná. Zapájajú sa do boja proti choroboplodným zárodkom. Pomáhajú pri zneškodňovaní odpadových látok v organizme. Musíme ich mať však dosť. Pri nedostatku enzýmov môže dôjsť k oslabeniu príslušných reakcií.

Enzýmy sú zvláštne fermenty obsahujúce iskru života.
Podmieňujú vegetatívny život vo všetkých rastlinných a živočíšnych bunkách. Existujú nespočetné druhy enzýmov. Práve oni charakterizujú nielen každý rastlinný alebo živočíšny druh, ale každej živej bytosti dávajú zvláštnu individualitu, obnovujú jej orgány a udržujú ich v činnosti. Bez enzýmov neexistuje žiadne delenie buniek, žiadny rast a žiadne rozmnožovanie. Oni sú súčasne správcami i vykonávateľmi, ktorých stvoriteľ vložil do každej živej bytosti. Oni riadia zložité chemické procesy v každej bunke, v každom jednotlivom orgáne človeka, zvieraťa a rastliny, presne tak, ako keby mysleli. Bez nich by štiepenie a zlučovanie látok vôbec neprebehlo. Určujú smery zložitých chemických reakcií.

V ľudskom tele existujú dva druhy enzýmov:
endogény – fermenty, ktoré sa vytvárajú tráviacimi žľazami a usmerňujú procesy trávenia. V tele plnia omnoho dôležitejšie poslanie ako pre nás životne dôležité vitamíny, ktoré zastávajú funkciu pomocných látok enzýmov a sú ich poslíčkami.

exogény - v našom tele riadia a prevádzajú najzložitejšie úkony a hlavne v bunkách zaisťujú látkovú premenu. Z toho vyplýva mimoriadny význam uvedených enzýmov na naše zdravie. V protiklade k tráviacim fermentom nemôže naše telo tieto enzýmy vytvárať samé. Musia byť dodané zvonka, teda prostredníctvom správnej výživy.

Vedecký záujem medicíny o enzýmy vzbudil pred vyše polstoročím prof. Max Wolf. Osud ho zavial z Viedne do Ameriky, kde vyštudoval a stal sa uznávaným lekárom. Zaujímal sa o bielkovinové molekuly, ktoré pôsobia ako biologické katalyzátory- skúmal enzýmy a ich využitie v praxi. Sledoval najmä súvislosť medzi procesom starnutia a enzýmami. V mnohých svojich štúdiách dokazoval, že rozhodujúcou príčinou väčšiny ochorení v starobe je nedostatok enzýmov alebo porucha fyziologických regulačných mechanizmov, ktoré spoľahlivo fungujú len vtedy, ak je organizmus dobre zásobený enzýmami. V praxi dosiahol povesť zázračného lekára. Medzi jeho pacientov patrili také osobností ako Pablo Picasso, Charlie Chaplin, Marylin Monroe, Marlen Dietrich, rodiny Roosveltovcov, Kennedyovcov, významných spisovateľov a politikov. Zistil, že aktivácia enzýmov závisí napríklad aj od životného štýlu. Stimuluje ju športová činnosť a naopak, brzdí ju fajčenie, vysoký obsah cukru v krvi, tučné jedlá, vysoký cholesterol. Starší ľudia si môžu pomôcť i pravidelným užívaním enzýmového preparátu GaiaNatural®. Aj Max Wolf sa riadil odporúčaniami, ktoré dával iným: zomrel vo veku 91 rokov.

Využitie enzýmov v medicíne
V medicínskej praxi sa stále viac využíva systémová enzýmoterapia, ktorej základy položil prof. Max Wolf. Predstavuje liečebný postup, pri ktorom sa chorým podávajú vysoké dávky enzýmov z niektorých druhov ovocia, najmä ananásu a papáje. Prípravky systémovej enzýmoterapie komplexne pôsobia na organizmus a priaznivo ovplyvňujú zápalové reakcie, ktoré sú prejavom takmer každej choroby. Využívajú sa ako podporná liečba pri zdolávaní ochorení v oblasti imunológie, urológie, gynekológie či dokonca stomatológie. Pomáhajú pri liečbe rôznych poranení, opuchov, zlomenín, komplikácií chirurgických zákrokov, či pri chorobách dýchacích ciest. V onkológii sa využívajú na znižovanie nežiaducich účinkov chemoterapie.
Veľkým prínosom spomínanej liečby je to, že enzýmy, využívané v systémovej enzýmoterapii, nepotláčajú zápal tak ako klasické protizápalové lieky, ale "optimalizujú" jeho priebeh v organizme tak, aby prebiehal rýchlo a pre organizmus čo najlepším spôsobom. Enzýmy totiž dokážu štiepiť škodlivé látky, ktoré sú prítomné pri zápale, a pomáhajú ich odstraňovať. Upravujú prekrvenie postihnutého tkaniva a tak umožňujú jeho zásobovania živinami a kyslíkom. Tým sa tiež zrýchľuje hojenie rán po úrazoch a skracuje pooperačné liečenie. Navyše, enzýmy pomáhajú aj pri bakteriálnych zápaloch, ktoré treba liečiť antibiotikami. Uľahčujú totiž prienik antibiotík do tkaniva a tým zvyšujú ich účinok. Preto je výhodné užívanie enzýmov spolu s antibiotikami.

Výhodou prípravku GaiaNatural® je aj to, že sa pri ňom nevyskytujú takmer žiadne nežiaduce účinky či alergické reakcie.
 
Rovnako ako vitamíny aj enzýmy všetku tú žiariacu silu a krásu, ktorú predtým vytvorili v mladej rastúcej rastline alebo zelenine, či v prekrásne zafarbenom ovocí, darujú nám. Pokiaľ sme ich však zjedli surové. Následne cirkulujú v našich vlastných bunkách a priaznivo ovplyvňujú naše zdravie. Toto múdre ustanovenie enzýmovej výživy platí ako prírodný zákon. Vniknutie uvedených enzýmov do našich buniek a spojenie sa s nimi môže byť prirovnané k svadbe (exogamia). Stávajú sa pánmi domu a obstarávajú rozmnožovanie buniek. Títo živí správcovia – mysliace tvory – potom ako inteligentní chemici vládnu v ľadvinách a kožných žľazách. Starajú sa o to, aby bunky boli zdravé, aby krv bola riadne prečisťovaná atď. Tak by sme v popise ich zložitej práce mohli pokračovať.

Čím viac čerstvých, vysokoaktívnych enzýmov (len zo surovej stravy) naše telo prijíma, tým väčší je príliv nového života do tela a tým viac tieto enzýmy podporujú tvorbu nových zdravých buniek. To znamená väčší energetický potenciál, väčšiu vytrvalosť, väčšiu obranyschopnosť voči chorobám a rovnako aj väčšiu krásu, správnosť funkcií žliaz a tým aj dobrú reguláciu telesnej hmotnosti, dokonalú očistu krvi a bunkových tkanív od všetkých druhov chorôb a odpadov (jedov) a teda lepšiu možnosť predchádzať vzniku žlčníkových alebo ľadvinových kameňov, kôrnateniu tepien, srdečných chorôb, zápalových, vredových, zhubných, reumatických alebo infekčných a mnohých iných chorôb.

Ak enzýmy dokážu čistiť a liečiť, tým skôr nás ochránia pred vymenovanými neduhmi. Hlavne čo sa týka starnutia a problémov starších ľudí. Čím je človek mladší, tým je jeho telo na enzýmy bohatšie. Pri starnutí enzýmov ubúda a zákonite tiež ubúda životných síl. Z toho vyplýva, že starší ľudia potrebujú hlavne jedlá bohaté na enzýmy.

Materské mlieko v prvých dňoch obsahuje päťkrát viac enzýmov ako neskôr. Je to múdre usporiadanie pre obdobie, kedy novorodenec potrebuje mimoriadny prídel životných síl. Zistilo sa, že v bunke je asi pol miliardy bielkovinových enzýmových molekúl, ktoré vytvárajú sústavu asi niekoľkých tisícov enzýmov, ktoré v telesných bunkách a orgánoch regulujú niekoľko tisíc chemických premien. V dôsledku nedostatku enzýmov sa najhoršie zhodnocujú minerály ako kalcium, fosfor, síra, železo, horčík a mnoho iných. Následkom sú choroby.

Znalosť funkcie fytonutrientov v rastlinách pomáha pri poznávaní, ako môžu byť prospešné i pre ľudský organizmus. Zelená a červená farba v kapuste a špenáte, paradajkach a jahodách sa podieľa na absorpcii škodlivých ultrafialových slnečných lúčov. Aromatické zložky obsiahnuté v cesnaku a cibuli pomáhajú pri ochrane tejto zeleniny proti bakteriálnym a vírusovým infekciám a niektoré enzýmy blokujú vznik nežiaducich toxických látok.

Rastliny si vytvárajú stovky prírodných ochranných látok, ktoré ich chránia pred rôznymi nežiaducimi vplyvmi plesňových a bakteriálnych infekcií a pomáhajú prekonávať rôzne stresy vyvolané nepriaznivými vplyvmi prostredia. Pri konzumácii týchto rastlín je možné využiť tieto ochranné faktory i v ľudskom organizme. Mnohé z fytonutrientov, ktoré vedci objavili, majú podobne ako vitamín C antioxidačné vlastnosti, čo znamená, že môžu likvidovať volné radikály. Ide o látky produkované v organizme, ktoré, pokiaľ nie sú deaktivované, môžu vyvolávať zmeny v bunkách, ktoré sú potom príčinou rôznych ochorení - od srdcových chorôb a rakoviny až po očný zákal a tvorbu vrások. Priaznivé vplyvy fytonutrientov na zdravie ľudí boli objavené pri štúdiách rôznych ochorení po celom svete. Napríklad v japonsku bolo zistené, že niektoré zložky potravy môžu chrániť japonské ženy a mužov proti rakovine prsníkov a prostaty.

Jeden z hlavných rozdielov medzi japonskou a európskou stravou spočíva vo veľkom množstve sójových bôbov a výrobkov z nich v japonských pokrmoch. Dôsledkom je, že hladina rastlinných estrogénov v krvi je u Japoncov 5x vyššia než u Európanov. Japonskí vedci sa na základe uskutočnených štúdií tvrdia, že tieto rastlinné estrogény môžu blokovať činnosť ľudských estrogénov v tele, čo môže vysvetľovať rozdiely väčšieho výskytu rakoviny prsníkov a prostaty na Západe a Východe.

Avšak i v celej Európe existuje mnoho obľúbených potravín a pokrmov, ktoré obsahujú veľké množstvo ochranných fytonutrientov.

GaiaNatural® je nutričným doplnkom stravy v tekutej forme s maximálnou absorpciou 98% a obsahuje viac ako 211 vitamínov, minerálov, antioxidantov, enzýmov, fytonutrientov, ovocia a zeleniny, amino kyselín, bylín a iných vzácnych látok potrebných pre zdravé fungovanie vášho organizmu, vo vyváženom, vzájomne sa podporujúcom pomere.

V ovocí a zelenine sa nachádzajú stovky rôznych fytonutrientov, ktoré chránia telo pred ochorením. Neexistuje jeden druh ovocia alebo zeleniny, ktorý by nám poskytol všetky potrebné látky, a preto je široká a pestrá paleta potravín nevyhnutnosťou.

Medzi známe fytonutrienty patria karotenoidy (ktoré dávajú mrkve oranžovú farbu), flavonoidy (ktoré dávajú vínu červenkastú farbu) a antokyaniny (ktoré dávajú modrú farbu čučoriedkam). Okrem pigmentov poskytujú fytonutrienty i chuť a vôňu. Allylové sulfidy, jedna zo skupín flavonoidov, sa nachádzajú v cesnaku, cibuli a šalotke. Fytonutrienty využijeme jedine, pokiaľ potraviny konzumujeme v surovom stave. Jednou z dôležitých úloh fytonutrientov je antioxidačná činnosť, teda ochrana tela pred škodlivými a nestabilnými molekulami kyslíka, známymi ako voľné radikály. Voľné radikály sa v tele vyskytujú prirodzene, avšak ich množstvo zvyšuje napríklad cigaretový dym, znečistenie ovzdušia, pesticídy a príliš silné slnečné žiarenie. Pokiaľ týmto látkam dovolíme voľne sa pohybovať v tele, začnú poškodzovať DNA a bunkové membrány. Antioxidanty nám však môžu pomôcť. Dokážu tieto škodlivé látky zachytiť a následne zneutralizovať.
 

Nasledujúca tabuľka poskytuje informácie o niektorých fytonutrientoch v Gaia natural®:
 Fytonutrient Zdravotné účinky  chránia proti
 Červené farbivo lykopén  srdcovým chorobám, rakovine prostaty
 Sírne zlúčeniny, napr. alicín, saponíny  infekcii, zvýšenej hladine cholesterolu, nádorovým ochoreniam
 Beta karotén     maligným zmenám v pľúcach
 Isothiocyanates  rakovine pľúc
 Kvercetín  srdcovým chorobám, rakovinovým zmenám buniek
 Kyselina ellagová  zložkám tabakového dymu
 Terpény  zubnému kazu