NEDOSTATOK KOLAGÉNU  A GAIA COLLAGEN PROTEIN®

Na tejto stránke nájdete informácie o význame nutričných doplnkov, ich pôsobení na ľudský organizmus, ako aj o nebezpečí nutričnej podvýživy.
Taktiež sa tu dozviete informácie o účinkoch látok obsiahnutých v Gaia collagen protein® pre zdravie a mobilitu človeka.

Kolagén je stavebný materiál, ktorý tvorí vaše telo. Je najrozšírenejšou látkou v našom tele hneď po vode (takmer 30% objemu tela) a je dôležitý pre naše zdravie, mobilitu a celkovú pohodu.

Po dovŕšení dospelosti, približne 25-teho roku nášho života, začneme náš prirodzený kolagén strácať s úbytkom minimálne 1-2% ročne (závisí to od životného štýlu). Účinky tohto úbytku začínajú byť viditeľné po dosiahnutí 30-teho roku nášho života. Čím sme starší, tým viac sa úbytok kolagénu stáva viditeľnejším - Viac bolesti, zhoršená mobilita, klesá úroveň našej aktivity a výkonu, strata pružnosti chôdze a pohybu.

Kolagén je spojivové tkanivo, ktoré robí matricu v kostiach (= tuhý kolagén do neho sa zabudovávajú minerály), a v chrupavkách. V celom tele je kolagén (medzi stavcami sú chrupavky a kolagénové vlákna, ktoré spôsobujú flexibilitu, svaly, nervy, oko) – nachádza sa v 80% tkanív, bez neho by sme sa rozpadli, keď prestane fungovať, všetko v tele ovisne.

To samozrejme spôsobuje mimo iné aj vonkajšie príznaky - strata pružnosti pokožky, vrásky, vypadávanie vlasov, znížený svalový tonus, znižuje sa výdrž a energia.

Jedná sa o prirodzené dôsledky starnutia.

V života každého človeka príde čas, keď doplnky kolagénu a iných nutričných hodnôt budú nevyhnutné. Nedostatok kolagénu v tele je úplne prirodzený jav a je súčasťou procesu starnutia. Je ale možné s tým bojovať a zachovať organizmus v dobrej kondícii dlhšiu dobu.

Látky ako Vitamín C, antioxidanty, alebo Omega 3mastné kyseliny pomáhajú pri tvorbe kolagénu v tele. Prirodzený prísun v podobe pestrej stravy už dnes je značne problematický z dôvodu nedostatočného nutričného obsahu v samotných potravinách. Bližšie tento závažný problém rozpisujeme tu. Spolu s faktom, že sa kolagén prestáva v organizme človeka približne v 25-tom roku vytvárať sa vynára otázka nutričnej potreby chýbajúci kolagén dopĺňať.
Obr. kolagénová štruktúra

Veľa spoločností ktoré pôsobia na trhu potravinových doplnkov sa v záujme vytvárania ziskov zníži k tomu aby svojich zákazníkov zavádzala chybnými informáciami, alebo im naopak informácie zatajuje. Spotrebiteľ sa tak dostáva do spleti protichodných informácií a veľakrát sa v dôsledku rozhodne nesprávne. Investuje svoje prostriedky do výrobkov, ktoré mu neprinášajú to čo by mali, v horšom prípade mu dokonca škodia! Treba si uvedomiť, že každá bunka nášho tela je vytvorená z toho, čo skonzumujeme, je preto veľmi dôležité, aký doplnok výživy budeme brať. Nutričný doplnok výživy by sa mal brať počas celého života, pokiaľ chceme aby organizmus fungoval ako má, a aby nevznikla nutričná podvýživa. Prinášame Vám pár bodov, na ktoré by ste mali myslieť pri výbere nutričného doplnku výživy.

Prinášame Vám pár bodov, na ktoré by ste mali myslieť pri výbere nutričného doplnku výživy:

- Pôvod - odkiaľ pochádza živočích z ktorého je kolagén vyrobený

- Spôsob spracovania - Nie každý zdroj kolagénu je celkom vhodný. Enzymaticky štiepený hydrolyzát kolagénu má biologickú hodnotu. Želatína naopak vzniká z kolagénu pri varení, pečení a inom spracovaní mäsa, kostí a pod.

- Absorpcia (Vstrebateľnosť) Gaia collagen protein® disponuje 98%-tnou vstrebateľnosťou

- Registrácia a laboratórne testy (Schvaľovací proces príslušnými autoritami) - Gaia collagen protein® je produkt chránený štyrmi patentmi v USA, v SR je schválený Úradom verejného zdravotníctva.

- Cena

Absorpcia - vstrebateľnosť
Pri akomkoľvek doplnku výživy je jedným z najdôležitejčích faktorov jeho vstrebateľnosť a tým ovplyvnená účinnosť. Tabletkové formy majú vstrebateľnosť 10-15% a po cca 40-tom roku života aj tá ešte klesá! Je nezmyslom snažiť sa ušetriť a konzumovať tabletkové formy doplnkov. Aj keď nás budú o účinkoch výrobcovia silou-mocou ubezpečovať, kupujeme si vlastne len "drahú moč"!
Gaia collagen protein® využíva Colizyme®, patentovaný čistý tekutý kolagénny proteín, ktorý je obohatený o papaín, ovocný enzým, podporujúci rýchlu a úplnú absorpciu (vstrebateľnosť) kolagénu v tele. Recept je chránený 4 americkými patentmi, a jeho pôvodný vzorec je používaný viac ako 32 rokov lekármi, klinikami a nemocnicami.
Patentovaná kolagénová bielkovina, vzorec Gaia collagen protein® sa volá Colizyme®, obsahuje vysoké pomery unikátnych aminokyselín glycín, prolín, hydroxyprolín a arginín.
- Colizyme® je enzymaticky hydrolyzovaný, aby sa zabezpečila rýchla a maximálna absorpcia.
- Colizyme® štiepi bielkoviny podobným spôsobom, ako vaše telo - prírodnými enzýmami.
- Vzhľadom k tomu, sa proteín rozčlení do svojich najmenších častí a vaše telo ho po požití optimálne absorbuje.

Gaia collagen protein® je extrémne účinná biologicky absorbovateľná tekutá forma kolagénnej bielkoviny I., II., a III typu.
 
Kombinácie -
Vitamín C - Používanie kolagénu bude mať podstatne nižší účinok, ak je v organizme nedostatok vitamínu C! Bez neho sa nedokáže viazať. Je potrebné vedieť, že pečeň človeka si nedokáže vytvárať a nerobí si zásoby vitamínu C, preto je nutné ho každodenne dopĺňať vhodnou stravou. Prípadné nedostatky by mali byť nahradené vhodnými výživovými doplnkami. Fajčiari by mali dávky vitamínu C zvýšiť.

Zinok - bez zinku nevznikne kvalitný kolagén (pacienti s herniami, striami, SM, roztiahnutými cievami – kŕčové žily, hemoroidy, riedke črevá, riedke cievy – poškodené, majú nedostatok vitamínu C a Zn.)