Spirulína California a jej vplyv na ľudský organizmus

Spirulina California

Spirulina California je modro-zelená riasa s najväčším obsahom nutrientov na jednu dávku na zemi. Táto úžasná riasa s environmentálne udržateľnou výrobou slúži ako výživový doplnok stravy už tisíce rokov.

Antioxidačné a protizápalové účinky

Spirulina obsahuje fytonutrienty, ktoré majú silné antioxidačné a protizápalové účinky. Tieto antioxidanty podporujú zdravie buniek tým, že chráni bunky pred škodlivými účinkami reaktívnych kyslíkových radikálov. Oxidačný stres je výsledkom normálneho alebo abnormálneho metabolizmu, je známy tým, že poškodzuje bunkové membrány a DNA (hlavná molekula, ktorá naprogramuje celú bunkovú štruktúru a funkciu), čím negatívne mení štruktúru a funkciu bunky. Ďalším dôsledkom pôsobenia týchto škodlivých radikálov je predčasné stárnutie. Fytonutrienty v spirulíne majú podobné antioxidačné a protizápalové účinky ako účinky pri konzumácii vybraných druhov ovocia a zeleniny.

Silné kosti

Spirulina obsahuje 12% denného odporúčaného príjmu vápnika. Spirulina obsahuje aj vitamín D a horčík, ktoré sú hlavnými zložkami zdravia kostí. To je skvelý zdroj vápnika mimo mlieka pre vegánov a ľudí trpiacich alergiou na laktózu.

Zdravý mozog
Spirulina môže zabrániť strate pamäti znížením akumulácie Ap proteínov, znižovaním oxidatívneho poškodenia a predovšetkým zvýšením katalázovej aktivity. Na rozdiel od jednoduchých antioxidantov, ktoré môžu neutralizovať iba jednotlivé voľné radikály, kataláza a glutatiónperoxidáza môžu pokračovať v neutralizácii voľných radikálov, pokiaľ sú k dispozícii správne vitamíny a minerály. To robí tieto enzýmy oveľa výkonnejšie ako jednotlivé antioxidanty.

Napríklad ľudia s Alzheimerovou chorobou majú abnormálne vysoké koncentrácie amyloid-beta (Aß) proteínov, ktoré sa hromadia do plaku a vedú k vážnej strate pamäti a ďalším problémom. Znížením hladín amyloidu-beta (Aβ) v mozgu môže Spirulina pomôcť chrániť pred Alzheimerovou chorobou.

Dobrá kondícia kardiovaskulárneho systému

Vedecké štúdie ukazujú, že Spirulina podporuje zdravý kardiovaskulárny systém a chráni pred oxidačným stresom. Ukázalo sa, že spirulina má priaznivý vplyv na mnohé faktory kardiovaskulárnych problémov. Napríklad, spirulina môže znížiť celkový cholesterol, LDL cholesterol a triglyceridy, zatiaľ čo zvyšuje HDL ("dobrý") cholesterol. V štúdii s 25 osobami s diabetom typu 2 výrazne zlepšili tieto markery 2 gramy spirulíny denne. Iná štúdia u ľudí s vysokým cholesterolom zistila, že 1 gram spirulíny denne znížili triglyceridy o 16,3% a LDL o 10,1%.

Kondícia buniek.
Voľné radikály môžu spôsobiť poškodenie častí buniek, ako sú proteíny, DNA a bunkové membrány, tým, že kradnú ich elektróny prostredníctvom procesu nazývaného oxidácia. Antioxidanty v spirulíne, ako je napríklad Phycocyanin, môžu pomôcť bojovať proti voľným radikálom v tele.

Detoxikácia ťažkých kovov

Niekoľko vedeckých výskumov ukázalo, že spirulina je účinným chelatovým činidlom pre odstránenie arzénu, ortuti, olova a iných ťažkých kovov z tela. Tieto výskumy tiež ukazujú, že spirulina má veľmi dobrý vplyv na odstránenie rádioaktívnych látok z tela.

Výkon

Železo je základným prvkom produkcie krvi a nedostatok môže byť vážnym problémom pre vytrvalosť. S 1000% viac železa než surový špenát, spirulina môže byť neuveriteľným pomocníkom pre zvýšenie vytrvalosti.

Energia

Spirulina obsahuje najvyššiu koncentráciu proteínov v porovnaní s inými rastlinami, či dokonca zvieratami! Obsah aminokyselín v bielkovinách je veľmi blízky norme WHO. Keďže Spirulina nemá silnú bunkovú stenu, tento proteín je veľmi ľahko dostupný. Spirulina obsahuje aj niektoré základné vitamíny, ako je vitamín A (vo forme betakaroténu), vitamín B12... Je tiež veľmi vzácnym zdrojom GLA (Kyseliny linolénovej), esenciálnej mastnej kyseliny. Okrem toho je Spirulina dobrým zdrojom biologicky dostupného železa.

Kondícia očí

Spirulina obsahuje 15-krát viac vitamínu A (beta-karotén) ako mrkva Vitamín A vyživuje rohovku a pomáha produkovať vlhkosť pre vaše oči. Spirulina obsahuje živiny ako esenciálne aminokyseliny a zinok, ktoré môžu pomôcť odvrátiť problémy súvisiace s videním, ako je makulárna degenerácia & katarakta atď. 

Podpora Imunity

Niekoľko štúdií na zvieratách a ľuďoch ukázalo, že spirulina podporuje imunitnú funkciu. Predovšetkým sa ukázalo, že podporuje vrodenú imunitu, prvú obrannú líniu tela. V tomto ohľade podporuje funkciu makrofágov, proliferáciu T-buniek a aktivitu buniek prirodzenej obrany. Je tiež dôležitá pri regulácii tvorby protilátok (získaná imunita). Zistilo sa, že Spirulina inhibuje produkciu IgE a moduluje zápal. Nedávne štúdie tiež ukazujú, že spirulina podporuje produkciu IgA v slinách, čím inaktivuje cudzie telesá a toxíny nachádzajúce sa v potravinách.

Okrem vyššie uvedeného spirulina obsahuje aj fytonutrienty ako fikokyanín (pôvpdca charakteristickej modrej farby) a polysacharidy, ktoré majú niektoré potenciálne prínosy pre zdravie. Phycocyanin je silný antioxidant, jedinečný práve pre spirulínu.

Kondícia pečene

Existujú dôkazy, ktoré naznačujú, že spirulina môže pomôcť chrániť pečeň pred poškodením, cirhózou a jej zlyhaním u pacientov s chronickým ochorením pečene. Štúdia zverejnená v máji 2011 zistila, že u zvierat spirulína zabránila poškodeniu pečene indukovaným toxínom, tetrachloridom z rohovníka. Výskumy dokázali v roku 2010, že spirulina môže byť považovaná za alternatívnu liečbu u pacientov s nealkoholickým tukovým ochorením pečene.

Pestovanie Spirulíny California, certifikáty a bezpečnosť

Spirulina pestovaná v Kalifornii je známa svojou kvalitou. Farma výrobcu sa nachádza v púšti Sonoran v juhovýchodnej Kalifornii. V tejto vzdialenej a slnečnej časti krajiny, ďaleko od miest, diaľnic a letísk, je vzduch čistý. Voda rieky Colorado bohatá na minerály je čerpaná cez kanály do veľkých usadzovacích nádrží a potom cez filtre do rastúcich rybníkov. Z tohto prostredia, bez pesticídov a herbicídov, Spirulina prináša viac výživy na aker než akékoľvek iné jedlo.

Spirulina California je vyrábaná kultiváciou najčistejšej a najbezpečnejšej spiruliny. Teplo a slnečné svetlo v kombinácii s riekou Colorado bohatou na minerály spôsobujú, že táto krajina je ideálnym miestom pre pestovanie spirulíny. Spirulina zostáva 100% čistá počas celého rastu, pretože nepoužívame ožarovanie, chemikálie, herbicídy ani pesticídy. Vysoko kvalitná spirulina pochádza z najlepších prostredí a sú využívané najmodernejšie pestovateľské postupy.

Naše vlastné pestovateľské metódy a neustále testovanie zaručujú najvyššiu kvalitu. Balenie výrobku na mieste umožňuje zaručiť celkovú kvalitu našich výrobkov. Každý deň naši laboratórni technici vykonávajú desiatky testov pre zaručenie kvality, ktorá presahuje všetky medzinárodné štandardy.

Spirulina California je certifikovaná GMP, je registrovaná v rámci systému manažérstva kvality, ISO 9001:2015 a v nedávnej minulosti dosiahla veľmi dôslednú a komplexnú certifikáciu systému bezpečnosti potravín (FSSC) 22000: 2011, ktorá zahŕňa ISO 22000: 2005, ISO / TS 22002-1: 2009 a ďalšie požiadavky FSSC 22000, ako je napr. program HACCP. Výrobsa je tiež jedinou spoločnosťou v USA, ktorá vyrába Spirulinu s GRAS (Generally Recognized As Safe) statusom. 

Odvolávky na výsledky výskumov a literatúru:

Belay, A. 1997. Mass culture of Spirulina (Arthrospira) outdoors – The Earthrise Farms Experience. In: Vonshak, A. (ed.) Spirulina platensis (Arthrospira): Physiology, Cell-Biology and Biotechnology. Taylor and Francis. pp. 131-158.

Belay, A. 2002. The potential application of Spirulina (Arthrospira) as a nutritional and therapeutic supplement in health management. Journal of the American Nutraceutical Association. 5: 27-48.

Cohen Z. & A. Vonshak. 1991. Fatty acid composition of Spirulina and Spirulina-like cyanobacteria in relation to their chemotaxonomy. Phytochem. 30: 205-206.

Cohen Z., M.C. Margheri & l. Tomaselli. 1995. Chemotaxonomy of cyanobacteria. Phtochem. 40: 1155-1158.

Gershwin, M.E. & Belay, A. (eds.) Spirulina in Human Nutrition and Health. CRC Press, 312pp.

Hirahashi T, M. Matsumoto, K. Hazeki, Y. Saeki, M. Ui, T. Seya. 2002. Activation of the human innate immune system by Spirulina: augmentation of interferon production and NK cytotoxicity by oral administration of hot water extract of Spirulina platensis. Int Immunopharmacol. 2(4):423-34.

Gemma, C., M.H. Mesches, B. Sepesi, K. Choo, D.B. Holmes & P.C. Bickford. 2002. Diets enriched in foods with high antioxidant activity reverse age-induced decreases in cerebellar beta-adrenergic function and increases in proinflammatory cytokines. J Neurosci.15;22(14):6114-20.

Mao T.K,, J, Van de Water & M.E.Gershwin 2005. Effects of a Spirulina-based dietary supplement on cytokine production from allergic rhinitis patients. J Med Food. 8(1):27-30.

Tomaselli, L. 1997. Morphology, ultrastructure and taxonomy of Arthrospira (Spirulina) maxima and Arthrospira (Spirulina) platensis. In: Vonshak, A. (ed.) Spirulina platensis (Arthrospira): Physiology, Cell-Biology and Biotechnology. Taylor and Francis. Pp. 1-15.

Pestovanie Spirulíny California, certifikáty a bezpečnosť

Spirulina pestovaná v Kalifornii je známa svojou kvalitou. Farma výrobcu sa nachádza v púšti Sonoran v juhovýchodnej Kalifornii. V tejto vzdialenej a slnečnej časti krajiny, ďaleko od miest, diaľnic a letísk, je vzduch čistý. Voda rieky Colorado bohatá na minerály je čerpaná cez kanály do veľkých usadzovacích nádrží a potom cez filtre do rastúcich rybníkov. Z tohto prostredia, bez pesticídov a herbicídov, Spirulina prináša viac výživy na aker než akékoľvek iné jedlo.

Spirulina California je vyrábaná kultiváciou najčistejšej a najbezpečnejšej spiruliny. Teplo a slnečné svetlo v kombinácii s riekou Colorado bohatou na minerály spôsobujú, že táto krajina je ideálnym miestom pre pestovanie spirulíny. Spirulina zostáva 100% čistá počas celého rastu, pretože nepoužívame ožarovanie, chemikálie, herbicídy ani pesticídy. Vysoko kvalitná spirulina pochádza z najlepších prostredí a sú využívané najmodernejšie pestovateľské postupy.

Naše vlastné pestovateľské metódy a neustále testovanie zaručujú najvyššiu kvalitu. Balenie výrobku na mieste umožňuje zaručiť celkovú kvalitu našich výrobkov. Každý deň naši laboratórni technici vykonávajú desiatky testov pre zaručenie kvality, ktorá presahuje všetky medzinárodné štandardy.

Spirulina California je certifikovaná GMP, je registrovaná v rámci systému manažérstva kvality, ISO 9001:2015 a v nedávnej minulosti dosiahla veľmi dôslednú a komplexnú certifikáciu systému bezpečnosti potravín (FSSC) 22000: 2011, ktorá zahŕňa ISO 22000: 2005, ISO / TS 22002-1: 2009 a ďalšie požiadavky FSSC 22000, ako je napr. program HACCP.

Výrobca je tiež jedinou spoločnosťou v USA, ktorá vyrába Spirulinu s GRAS (Generally Recognized As Safe) statusom. 

Zloženie: Kalifornská riasa "spirulína" - 100%